Powszechnie wiadomo, jakie korzyści zdrowotne przynoszą częste wizyty w saunach oraz jak są one korzystne. Często przy okazji sesji w saunie korzystamy z dostępnej w takich miejscach wanny z hydromasażem, co potęguje relaksujące efekty wizyty. Jednak czy długotrwałe siedzenie w wannie z hydromasażem jest zdrowe i bezpieczne dla naszego zdrowia?
Wanny z hydromasażem mogą być bardzo relaksujące, a ponieważ powodują pocenie, mogą być również zdrowe. Entuzjaści sauny i łaźni parowej i często polecają kąpiele w wannie z hydromasażem, aby oczyścić skórę, ukoić ból mięśni lub po prostu odpocząć. Pocenie się zarówno w suchym, jak i mokrym cieple może być szczególnie korzystne dla pacjentów z zapaleniem stawów, astmą lub infekcjami dróg oddechowych, bowiem może pomóc w sprawniejszej regeneracji po nadmiernym spożyciu pokarmu lub napoju. Pocenie się usuwa nadmiar sodu i innych niepożądanych substancji z organizmu, w tym narkotyków i toksyn pochodzących z przyjmowanych leków. W ten sposób można nieco odciążyć wątrobę i nerki. Aby uniknąć przegrzania organizmu, zaleca się ograniczenie czasu przebywania w gorącej wodzie do 20 minut. Osoby skarżące się na wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca powinny skontaktować się z lekarzem, bowiem przegrzanie organizmu na bardzo niekorzystny wpływ na serce.
Potencjalne zagrożenia
Główny niepokój związany z częstym korzystaniem z wanien z hydromasażem ma związek z urządzeniami sanitarnymi i chemikaliami używanymi do ich czyszczenia. Niedostatecznie i nieprawidłowo dezynfekowane, wanny z hydromasażem mogą zawierać bakterie powodujące choroby skóry i inne infekcje. Wysoki poziomy chloru lub bromu stosowany w takich wannach może dodatkowo podrażniać skórę, nos i układ oddechowy. Zaleca się, aby użytkownicy wanny z hydromasażem przed skorzystaniem z kąpieli wzięli prysznic, aby mieć pewność, że żadne bakterie z zewnątrz nie pozostały na skórze. Po wyjściu z wanny również zaleca się zimny, krótki prysznic, aby pomóc organizmowi powrót do normalnej temperatury oraz usunąć z powierzchni skóry ewentualne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Należy pamiętać, że pomimo stosowanych środków, ciepła woda sprzyja rozwojowi bakterii.
Nawet jeśli woda wymieniana jest często, nieodpowiednio przeprowadzona dezynfekcja może powodować zapalenie mieszków włosowych lub poważną infekcją bakteryjną. Należy trzymać się z dala od wanien, których woda już na pierwszy rzut oka jest mętna, zielona lub brzydko pachnie.
Wanna z hydromasażem a ciąża
Kobietom w ciąży nie poleca się długotrwałego przebywania w gorącej wodzie, ponieważ ciepło może podnieść temperaturę ciała matki, co może wpłynąć na krążenie krwi do płodu.
Wanna z hydromasażem w warunkach domowych
Przed pierwszym skorzystaniem z domowej wanny z hydromasażem ważne jest, aby skrupulatnie zapoznać się z instrukcjami bezpieczeństwa dotyczącymi jej użytkowania oraz stosowania prawidłowego rodzaju i ilości chemikaliów. Preparaty te powinny być bezpieczne dla zdrowia i stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!