Czyszczenie wanny kojarzy nam się ze żmudnym i męczącym zajęciem. Sprzątanie łazienki wcale nie musi wiązać się z wielogodzinnym szorowaniem armatury. Powierzchnie nowych wanien akrylowych oraz emaliowanych można łatwo uszkodzić poprzez niewłaściwe czyszczenie. Lepiej nie używać ostrych szczotek czy drucianych gąbek, każda, nawet najmniejsza rysa, to najlepsza droga do zniszczenia armatury.
Sposób mycia zależy od rodzaju urządzenia
Wanien emaliowanych nie należy czyścić kwasami, ponieważ niszczą one jej powierzchnię. Z czasem emalia staje się matowa i chropowata, przez co brud łatwiej na niej osiada. Zanim użyjecie środków chemicznych ze sklepu, warto sięgnąć po naturalne sposoby. Nową wannę akrylową wystarczy przetrzeć miękką szmatką zamoczoną w occie.
Do umycia wanny pokrytej emalią można użyć delikatnej pasty z sody i niewielkiej ilości wody. Jeśli macie na to czas, po każdej kąpieli wannę można przecierać delikatną ściereczką, która usunie pierwsze zabrudzenia i osady. Pasta z maślanki i soli doskonale czyści emalię, a także nadaje jej blasku nowości.
Po umyciu wannę można natrzeć skórką z pomarańczy lub cytryny, która usunie świeże zacieki i zapobiegnie powstawaniu kamienia. Tę akrylową również można czyścić, używając ekologicznych środków. Woda wymieszana z octem lub sokiem z cytryny jest bardzo skuteczna. Plamy, które nie chcą tak łatwo zejść, można posmarować pastą do zębów (bez ścierających granulek).
Środki chemiczne: jeśli tak, to jakie?
Jeśli już zdecydowaliście się na kupienie gotowego środka chemicznego w sklepie, zwróćcie uwagę na skład. Nie kupujcie środków o strukturze ściernej: mleczka i proszki do szorowania, to samo tyczy się granulatów. Posiadają one w swoim składzie drobinki kredy, które podczas czyszczenia mogą porysować powierzchnię wanny. Do pielęgnowania wanny akrylowej nie wolno używać środków, które w składzie mają amoniak, aceton albo alkohol.
Najlepszym wyborem będzie zwykłe mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń – po kąpieli wannę wystarczy przetrzeć szmatką nimi nasączoną. W sklepach dostępne są również specjalne środki do czyszczenia akrylu, zwykle mają one postać żelu. Najpierw nakładamy je na całą wannę, odczekujemy, a następnie spłukujemy silnym strumieniem wody. Przecieranie armatury suchą szmatką pomoże uniknąć osadzaniu się na niej kamienia.
Osobną kwestią jest czyszczenie wanien, które posiadają wbudowany hydromasaż, jest to o wiele bardziej wymagająca czynność. Używa się do tego specjalnych płynów polecanych przez producentów lub lamp z ultrafioletem. Należy pamiętać, że po każdej kąpieli elementy hydromasażu muszą być opróżnione z wody i dokładnie wysuszone. Nieodzowna jest także regularna dezynfekcja całego sprzętu.
Jeśli wanna jest nowa, trzeba pamiętać o jej pielęgnacji już od pierwszego użycia. W końcu każdy chce, żeby jego armatura posłużyła przez długie lata. Wszystkie uszkodzenia powierzchni wanny – zadrapania, a także odpryski emalii – można zamaskować specjalnymi pastami, które dostępne są w specjalnych sklepach.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!