Jak i czym skutecznie czyścić wanny

Czyszczenie wanny wielu dosłownie i w przenośni spędza sen z powiek. Jest to jeden z elementów łazienki najczęściej używany, a co za tym idzie, najszybciej ulegający zabrudzeniu. Osadzający się kamień z wody, składniki zawarte w stosowanych kosmetykach, starty naskórek — ta kompozycja tworzy po dłuższym czasie nieestetyczną warstwę. Nawet przy każdorazowym przetarciu wanny po użyciu, konieczne jest raz na jakiś czas gruntowne sprzątanie. Warto przynajmniej raz w tygodniu poświęcić kilka minut na odświeżenie tego sprzętu. Pozwoli to, by długo cieszyć się czystością wanny.

 

Środki do czyszczenia wanny


W pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego materiału została wykonana wanna. Jest to niezwykle istotny krok, ponieważ używając nieodpowiednich środków chemicznych, można zniszczyć powierzchnię. Potem bardzo trudno naprawić szkody. Może okazać się konieczne wymiana całej armatury. Wanna żeliwna, ceramiczna czy akrylowa wymaga dobrania właściwego sposobu czyszczenia.

Wśród specyfików przeznaczonych do czyszczenia wanny żeliwnej (emaliowanej) warto szukać tych, które występują w formie żelu lub mleczka. Ich konsystencja jest odpowiednia do delikatnej powierzchni. Stosowanie różnego rodzaju proszków może bowiem zarysować wannę, co spowoduje nieestetyczne pęknięcia. Wówczas trudno jest odświeżyć wygląd sprzętu, konieczna staje się wymiana. Dostępne na rynku środki do tego typu wanien sprawiają, że kamień, rdza oraz resztki kosmetyków zostają usunięte. Nakłada je się niezwykle łatwo (wystarczy nanieść polecaną na opakowaniu ilość, odczekać wskazany czas, spłukać, a następnie wypolerować powierzchnię). Mleczka i żele nie tylko łatwo się nakładają, ale także dokładnie spłukują, nie pozostawiając zacieków. Dodatkowo pozostawiają powierzchnię błyszczącą i świeżą. Ich atutem jest też przyjemny zapach.

Natomiast do wanien akrylowych polecane są szczególnie gęste mleczka czyszczące. Pozwalają dokładnie usunąć kamień, osad, a nawet tłuszcz. Specyfik należy nałożyć na czyszczoną powierzchnię za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki nie pozostawiającej włosków, a następnie spłukać. W podobny sposób czyści się wanny ceramiczne.

Specjalnym rodzajem wanien, które wymagają szczególnej troski podczas czyszczenia, są wanny z hydromasażem. Należy zwrócić tu uwagę na dysze, które mogą ulec zatkaniu kamieniem. Przynajmniej raz w tygodniu konieczne jest zastosowanie do nich odpowiedniego preparatu w sprayu lub kremie, aby oczyścić ewentualny osad. Pozostałą część wanny należy wyczyścić stosownie do materiału, z jakiego została wykonana.

 

Domowe sposoby na czyszczenie wanny

Istnieją również domowe sposoby czyszczenia wanny, przekazywane przez nasze babcie i mamy. Do środków, które doskonale usuwają zabrudzenia, kamień i rdzę należą w szczególności:

cytryna — idealna w walce z kamieniem z twardej wody oraz rdzą na armaturze; wystarczy przekroić owoc na pół, przetrzeć powierzchnię, dokładnie spłukać letnią wodą i gotowe; efekt czystości i świeżości gwarantowany;
mikstura z sody oczyszczonej i octu spirytusowego — można przygotować gotową mieszankę w proporcji 2:1 lub wsypać sodę oczyszczoną na czyszczoną powierzchnię, a następnie spryskać ją octem; następnie przetrzeć gąbką lub miękką szmatką (w zależności od rodzaju wanny), potem dokładnie spłukać gorącą wodą, by nie pozostawić zacieków i białego osadu z sody.
Podane środki są tanie i dostępne dla każdego, a efekty stosowania zachwycą już po pierwszym użyciu własnoręcznie wykonanych preparatów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

17 − 10 =