Wanna to wygodna i komfortowa alternatywa dla kabiny prysznicowej. W ostatnim czasie da się zauważyć rosnące zainteresowanie modelami wolnostojącymi, którymi można dopełnić zarówno łazienki utrzymane w stylu nowoczesnym, jak i retro. Na co zwracać uwagę, wybierając wannę wolnostojącą?
Łazienki duże i małe
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że wanna to narzędzie, które sprawdzi się wyłącznie w dużej, przestronnej łazience. Z tego właśnie powodu wielu inwestorów decyduje się na zajmujący znacznie mniej miejsca prysznic.
Rzeczywistość weryfikuje jednak to stwierdzenie – w sklepach ze sprzętem i armaturą łazienkową dostępne są modele różniące się wielkością, funkcjonalnością i estetyką, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie powinno stanowić problemu, bez względu na wielkość, kształt oraz styl pomieszczenia łazienkowego.
Wanna jako element dekoracyjny
Zasadniczo wanny pełnią przede wszystkim funkcję stricte użytkową, nie mniej jednak równie ważna okazuje się ich strona wizualna – odpowiednio dobrane stają się niebanalną i efektowną ozdobą. Walory dekoracyjne najlepiej zaprezentować stawiając wannę w dużej, przestronnej łazience – niestety, nie każdy właściciel lokalu mieszkalnego może pozwolić sobie na taki luksus.
Kolejną kwestią jest wybór konkretnego rozwiązania. Na rynku znaleźć można szeroki wachlarz propozycji, poszczególne modele różnią się wielkością, kształtem, a także elementami stricte dekoracyjnymi.
Nowoczesność i tradycja
Wanny wolnostojące, choć często kojarzone z nowoczesnością, w rzeczywistości są mocno związane z tradycją. Ciekawostką może okazać się fakt, że pierwsze wanny kąpielowe, nota bene, znane już w starożytności, posiadały taką właśnie formę.
Owalne wanny ze stylowymi, żeliwnymi nóżkami można znaleźć także wśród współczesnych propozycji – są to modele, które idealnie wpisują się w styl retro. Stylowe lustro z efektownie rzeźbioną ramą, utrzymana w tej samej tonacji szafka łazienkowa i umywalka to doskonały sposób, by stworzyć klimatyczne pomieszczenie użytkowe.
Decydując się na tę alternatywę warto zadbać o to, aby wannę umieścić w centralnej części łazienki, pozostawiając wokół niej wolną przestrzeń – jest to najlepszy sposób, by optymalnie zaprezentować walory estetyczne wybranego modelu.
W klimat nowoczesnych pomieszczeń łazienkowych dobrze wpisują się natomiast wanny o prostym, nie wyszukanym designie, pozbawione dodatkowych zdobień. W zależności od możliwości technicznych oraz indywidualnego gustu można wybrać modele narożne, umieszczane przy ścianie lub wanny wolnostojące.
Estetyczną gafą jest łączenie wanny retro z nowoczesną aranżacją – uzyskane efekty z całą pewnością będą odwrotne do pożądanych.
Cena cenie nie równa
Wbrew pozorom, wanna wcale nie musi być droga – przeglądając dostępne na rynku oferty, nietrudno zauważyć, że rozpiętość cenowa przedmiotowych sprzętów jest bardzo duża. Zasadniczo wpływ na cenę wanny ma wiele czynników – począwszy od materiału, z którego została wykonana, poprzez dodatkowe elementy dekoracyjne, a elementach zwiększających funkcjonalność urządzenia skończywszy.
Dokonując wyboru, najlepiej kierować się własnymi możliwościami, oczekiwaniami i potrzebami, zwracając przy tym uwagę nie tylko na zasobność portfela, ale przede wszystkim na planowaną aranżację pomieszczenia łazienkowego.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!