Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest sprawnie działający system odprowadzania ścieków. Zazwyczaj ścieki powstające w kuchni, czy łazience odprowadzane są do kanalizacji, bądź szamba poprzez system rur. Rury ułożone są w pionie, dzięki czemu odpływ odbywa się samoistnie z wykorzystaniem siły grawitacji. Taki system, choć prosty i praktyczny ma pewną poważną wadę, a mianowicie uniemożliwia przeniesienie np. łazienki w inne miejsce. Ograniczenie to skutecznie zmniejsza możliwość swobodnej aranżacji wnętrz w przypadku remontu i wymusza dostosowywanie projektu do już istniejącej instalacji. Okazuje się jednak, że istnieje sposób na stworzenie wymarzonej łazienki w dowolnym miejscu. Aby było to możliwe konieczne jest zamontowanie pomporozdrabniacza.
Pomporozdrabniacz to urządzenie elektryczne wymyślone we Francji w latach 60-tych XX wieku. Wyposażone jest w pompę oraz zespół noży tnących, których zadaniem jest rozdrabnianie ścieków. Wytworzone ścieki z łazienki, takie jak fekalia, czy papier toaletowy trafiają do urządzenia, w którym są rozdrabniane, a następnie przesyłane cienką rurą dalej, do specjalnie przygotowanego zbiornika. Zastosowanie pomporozdrabniacza pozwala na przetłaczanie ścieków zarówno w poziomie, na odległość do 100 metrów, jak i pionie, na wysokość do 5-10 metrów. Takie parametry urządzenia dają możliwość stworzenia łazienki praktycznie w dowolnym miejscu domu, bez konieczności wykonywania kosztownej przebudowy istniejącej instalacji.
Jeśli chodzi o zastosowania domowe to na rynku znaleźć można pomporozdrabniacze do ścieków szarych, bądź też do ścieków szarych i fekalnych. Pierwsze urządzenia charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i wykorzystywane są przede wszystkim w kuchniach oraz pralniach. Mogą być także podłączane do umywalek łazienkowych. W przypadku konieczności odprowadzenia ścieków fekalnych konieczny będzie zakup drugiego rodzaju urządzenia, które będzie posiadało większą moc przekraczającą 500W oraz system noży tnących radzących sobie z większymi zanieczyszczeniami.
Montaż pomporozdrabniaczy jest stosunkowo prosty i nie nastręcza większych problemów. W przypadku urządzeń do ścieków szarych urządzenie montuje się zazwyczaj bezpośrednio pod zlewem. Modele przeznaczone do zanieczyszczeń fekalnych najczęściej umieszcza się bezpośrednio za toaletą, podpinając je do odpływu miski klozetowej. Aby rozdrobnione ścieki mogły zostać odprowadzone do szamba, bądź kanalizacji konieczne jest poprowadzenie systemu cienkich rur, którymi ścieki będą przesyłane. W związku z tym, że ścieki przesyłane są pod ciśnieniem należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż wszystkich elementów. Najlepiej gdyby przewody tłoczne łączone były ze sobą poprzez klejenie lub zgrzewanie.
Decydując się na zakup pomporazodrabniaczy warto wybierać urządzenia pochodzące od renomowanych producentów. Najlepsze firmy oferują nie tylko sprzedaż produktów, ale dodatkowo zapewniają także serwis posprzedażowy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w przypadku wystąpienia awarii istnieje możliwość wezwania serwisanta na miejsce, bez konieczności demontowania urządzenia. Przez zakupem warto sprawdzić także najważniejsze parametry sprzętu, takie jak moc oraz wysokość przetłoczenia. To one informują o tym, czy pomporozdrabniacz sprawnie będzie radził sobie z cięciem i przesyłaniem ścieków. Chociaż ceny poszczególnych modeli różnią się między sobą, to na zakup wysokiej jakości urządzenia przeznaczonego do WC trzeba przeznaczyć około 400-800 zł. Koszty nabycia pomporozdrabniaczy są więc zdecydowanie niższe od kosztów ewentualnej przebudowy instalacji odpływowej.
Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!